Digitālā etiķešu druka: kad vajag ātri, precīzi un dažādas

2023 03 20

Digitālā etiķešu druka mūsdienās ir tikpat populāra kā tradicionālās drukas metodes, kuras lietojam jau gadu desmitiem. Lai gan tas nav risinājums pilnīgi visiem pasūtījumiem, tomēr tad, kad vajadzīgs ātrums un īpaša precizitāte, digitālā druka ir nepārspējama. Digitālo druku etiķetēm sāka izmantot vien pirms gadiem trīsdesmit, taču tagad šī tehnoloģija tipogrāfijās jau ir tikpat ierasta kā UV flex, ofsets un gravīra. Kāpēc tā?

Ātri un īpaši precīzi – arī mainīgās etiķetes

“Digitālā druka droši iesoļo teritorijā, kur citas drukas metodes ir neracionālas vai vienkārši bezjēdzīgas. Ja pasūtītāja vēlmju sarakstā kā būtiskākās prioritātes ir norādīts izpildes laiks, īpaši sīks teksts vai mainīgi dizaina elementi, tad digitālā druka viennozīmīgi ir vispiemērotākais risinājums,” skaidro “PakMarkas” produktu vadītājs Žilvins Salatka [Žilvinas Salatka].

Tradicionālā fleksogrāfija neatraujami ir saistīta ar nepieciešamību izgatavot klišejas – drukas formas. Katrai izdrukai formas tiek izgatavotas atsevišķi un tas pagarina pasūtījuma izpildes laiku, jo vienas klišejas izgatavošanai nepieciešamas vairākas dienas. Digitālās drukas iekārtās klišejas netiek izmantotas. Ar to saistīta vēl viena digitālās drukas iekārtu īpašība: iespēja drukāt mainīgas izdrukas – ar atšķirīgiem tekstiem, svītrkodiem vai pat attēliem.

Skaitmeninė spauda“Fleksogrāfija nav spējīga izpildīt šādus uzdevumus, jo tad katrai etiķetei, pat ja mainīts tikai viens simbols vai krāsas tonis, nāktos mainīt klišeju. Tas fiziski nav iespējams. Tādēļ ierastā drukas tehnoloģija paredzēta tikai etiķešu partijām, kurās izdrukas ir identiskas. Savukārt digitālās drukas iekārtas procesoram uzdot drukāt atšķirīgu tekstu ir iespējams, tas spēj to laikus nomainīt,” stāsta Ž. Salatka.

Vēl viena, iespējams, svarīgākā digitālās drukas priekšrocība ir īpaši precīzas un vienādas krāsas. Digitālās tehnoloģijas tipogrāfijas nozarē pilnībā vai daļēji izslēdz cilvēka iejaukšanos šajā procesā, tādēļ kvalitāte un precizitāte ir lielāka. Fleksogrāfijā attēlus drukā četras klišejas, kuras regulē cilvēks, savukārt digitālajā drukā – četri lāzera cilindri, kas daudz precīzāk savieto krāsas un precīzāk arī dozē katra komponenta daudzumu.

Pastāv daudz dažādu digitālo tehnoloģiju, taču šobrīd tikai viena tiek uzskatīta par vislabāko. Tā ir EP jeb elektrofotogrāfija, kuru visaugstāk vērtē tieši precizitātes dēļ.

“EP tehnoloģija ļauj sīkus elementus drukāt īpaši precīzi un tas ir ļoti būtiski, piemēram, digitālajā drukā precīzāk drukā svītrkodus (īpaši divdimensionālos) un tos iekārtām ir vieglāk nolasīt. Ar šīs tehnoloģijas palīdzību ļoti skaisti var izdrukāt tekstu no CMYK, kā arī negatīvos tekstus (piemēram, balti burti uz fotogrāfijas fona). Drukājamie elementi var būt īpaši smalki. Izgatavojot atkārtotas etiķešu partijas, kvalitāte necietīs, bet rezultāts ik reizi būs identisks,” uzsver “PakMarkas” pārstāvis.

Plaša patēriņa preču ražotājiem īpaši svarīgi ir arī tas, lai produktu etiķetes izskatītos identiskas. Bet kas notiek, ja vienas partijas etiķetes drukā tradicionāli ar fleksogrāfiju, bet citas – ar digitālo druku? Atšķirība starp šīm abām partijām ir acīmredzama. Dažu digitālo tehnoloģiju rezultāts ļoti stipri atšķiras no fleksogrāfijas, citu nedaudz mazāk. Tieši tāpēc “PakMarkas” speciālisti īpaši rūpīgi izvēlējās etiķešu digitālās drukas iekārtas un meklēja tādas, kuras ļautu izvairīties no lielākām atšķirībām starp fleksogrāfiju un digitālo druku.

“PakMarkas” izmantotās digitālās drukas iekārtas ļauj izvairīties no lielām atšķirībām starp fleksogrāfiju un digitālo druku.

Šobrīd “PakMarkas” izmantotā digitālā “Xeikon” iekārta spēj drukāt ar īpaši augstu izšķirtspēju – 800 vai pat 1200 dpi. Melnā krāsā ar to iespējams nodrukāt pat ar neapbruņotu aci nesaskatāmus, tikai ar palielināmo stiklu salasāmus slēptus uzrakstus. Tā arī ļauj uz caurspīdīgas PP līmplēves izmantot intensīvi baltu krāsu.

Ne mazāka priekšrocība ir arī mainīgās drukas iespējas, piemēram, mainīgo skaitļu vai burtu kombināciju var drukāt ar klientam nepieciešamajiem fontiem vai arī sagatavot daudz attēlu un tos drukāt pa vienam uz katras nākamās etiķetes citādu (pēc kārtas vai nejaušā kārtībā) – tas ir īpaši aktuāli šajā personalizētā mārketinga laikā.

“Ļoti svarīgi ir tas, ka digitālās drukas krāsas drīkst nonākt tiešā saskarē ar pārtikas produktu,” lietojamās tehnoloģijas īpašības skaidro Ž. Salatka. “Tā kā krāsas nav toksiskas (tajās nav kancerogēnu vielu), “Xeikon” “Dry toner“ tehnoloģija ir pilnīgi nekaitīga, tāpēc tā ir ļoti piemērota pārtikas etiķetēm. Ņemot vērā arī citas īpašības, piemēram, krāsu un grafikas precizitāti vai negatīvā teksta drukāšanas iespējas, šī tehnoloģija ir īpaši piemērota premium klases produktu (gourmet, delikatešu, veģetāriešiem, vegāniem) līmējošo etiķešu drukāšanai.”

“PakMarkas” izmantojamā digitālās drukas iekārta var lepoties ne tikai ar izdruku kvalitatīvajiem rādītājiem, bet arī ar savu draudzīgumu apkārtējai videi. Drukāšanas procesā tiek izmantotas cilvēkam nekaitīgas krāsas, neizdalās gāzes vai šķidrumi, nepaliek krāsu pārpalikumi, bet materiālu izmeši ir minimāli, jo krāsas tiek ievadītas ļoti īsā laika periodā. Kā jau minēts, nav nepieciešams izgatavot arī klišejas un tas nozīmē, ka šīs formas nav jāuzglabā un nav vēlāk jāutilizē.

“Izvēlējāmies tādu iekārtu, kas ir ne tikai kvalitatīva un precīzi izpilda specifiskas prasības, bet arī ir droša pasūtītājiem un mūsu darbiniekiem, kuriem ar to jāstrādā,” atzīmē “PakMarkas” speciālists.

Visas šīs iespējas ļauj drukāt greznas un ekskluzīvas etiķetes, turklāt arī nelielās tirāžās, bez lieliem izdevumiem klišejām. Tas ir īpaši aktuāli pārtikas rūpniecībai.

Ja meklējat ātru darbu izpildi, personalizēšanas, mainīgas informācijas iespējas, ielūkojieties šeit: Etiķešu uzlīmes.