Digitālā etiķešu druka: kad svarīgākais ir ātrums, precizitāte un daudzveidība

2021 09 20

Digitālā etiķešu druka mūsdienās ir tikpat populāra kā desmitiem gadu izmantotās tradicionālās drukāšanas metodes. Lai gan tā nav panaceja visiem pasūtījumiem bez izņēmuma, gadījumos, kad nepieciešams ātrums un maksimāla precizitāte, nekas nav salīdzināms ar digitālo druku.

Digitālā etiķešu druka parādījās tikai pirms trīsdesmit gadiem, taču mūsdienās šī tehnoloģija jau tiek tipogrāfijās tikpat plaši izmantota kā UV flex, ofsets un gravēšana. Kāpēc?

Ātrums un augsta precizitāte – pat ar mainīgām etiķetēm

“Digitālā druka uzsāk darbību jomās, kurās citas drukas metodes ir nepiemērotas vai vienkārši neefektīvas. Ja klientu vēlmju sarakstā prioritātes ir ātrums, ļoti mazs teksts vai etiķetes ar mainīgiem elementiem, tad digitālā druka noteikti ir vislabākais risinājums,” atzīst Žilvins Salatka, vadošā produktu etiķešu drukas uzņēmuma Baltijā PakMarkas ražošanas vadītājs.

Klišeju (iespiedformu) ražošana ir neatņemama tradicionālās fleksogrāfiskās drukas daļa. Iespiedformas tiek sagatavotas katrai tirāžai atsevišķi, kas paildzina pasūtījuma izpildes laiku, jo tikai klišeju izgatavošana vien prasa vairākas dienas. Digitālās ierīces darbojas pēc pavisam cita principa, neizmantojot fiziskas drukas iespiedformas. Ar to ir saistīta vēl viena digitālo iekārtu iezīme: iespēja drukāt mainīgus produktus ar dažādiem tekstiem, svītrkodiem vai pat attēliem.

“Fleksogrāfijas tehnoloģija nespēj veikt šādu uzdevumu, jo katrai etiķetes izmaiņai, pat nelielai vienas zīmes vai toņa maiņai, būtu nepieciešama klišejas maiņa. Tas ir fiziski neiespējami. Tāpēc tradicionālā druka ir paredzēta tikai tādām etiķešu partijām, kurās produkti ir pilnīgi identiski. Tikmēr digitālais mašīnu procesors var drukāt dažādus tekstus, tas spēj tos laikus mainīt,” skaidro Ž. Saladka.

Īpaši precīzas un viendabīgas krāsas ir vēl viena digitālās drukas priekšrocība un, iespējams, pati svarīgākā. Digitālās tehnoloģijas poligrāfijas jomā (tāpat kā citās) pilnībā vai daļēji novērš cilvēka iejaukšanos procesā, attiecīgi paaugstinot kvalitāti un precizitāti. Fleksogrāfijā attēli tiek drukāti, izmantojot četras ar cilvēka palīdzību regulējamas klišejas, savukārt digitālajā drukā izmanto četrus mašīnas cilindrus, kas daudz precīzāk apvieno krāsas un dozē katras sastāvdaļas daudzumu.

Īpaši svarīgi pārtikas nozarei

Lai gan ir daudz dažādu digitālo tehnoloģiju, pašlaik par labāko uzskata tikai vienu. Tā ir EP jeb elektrofotogrāfija, ko visvairāk novērtē tās precizitātes dēļ.

“Šo tehnoloģiju izmanto nelielu elementu, piemēram, svītrkodu (īpaši 2D) un citu tekstu vai attēlu, drukāšanai ar augstu precizitāti. Tā lieliski drukā CMYK un tekstu negatīvā (piemēram, baltus burtus uz fotoattēla fona), un drukātie elementi var būt ļoti mazi, nepasliktinot kvalitāti, bet rezultāts vienmēr ir identisks standartam,” piebilst PakMarkas pārstāvis. Visas šīs iespējas ļauj drukāt greznas un ekskluzīvas etiķetes, ne vienmēr lielās tirāžās, bez augstām drukas izmaksām.

Arī patēriņa preču ražotājiem ir ļoti svarīgi, lai produktu etiķetes izskatītos identiski. Bet kas notiek, ja viena etiķešu partija tiek izgatavota tradicionālajā fleksogrāfijas veidā, bet citas — digitāli? Atšķirība starp abām partijām ir acīmredzama. Dažu digitālo tehnoloģiju rezultāts ļoti atšķiras no fleksogrāfijas rezultāta, citu — mazāk. Tāpēc PakMarkas speciālisti īpaši rūpīgi ir izvēlējušies digitālo etiķešu drukas aprīkojumu, meklējot tādu, kas ļautu izvairīties no būtiskām atšķirībām starp fleksogrāfisko un digitālo druku.

“Digitālā drukāšana, ne tikai uz etiķetēm, bet arī reklāmām un tamlīdzīgi, ir nostiprinājusies trīs galveno iemeslu dēļ: ātra veiktspēja, personalizācijas iespējas un procesu automatizācija. Un, ja agrāk tiem, kas vēlējās drukāt digitāli, nācās risināt kvalitātes un materiālu izvēles izaicinājumus, tad pašlaik tehnoloģijas ļauj sasniegt ātrus un ļoti kvalitatīvus rezultātus, drukājot uz daudziem tradicionāliem materiāliem,” komentē Dominīks Lebskis, profesionālu drukas iekārtu uzņēmuma Libra Vitalis pārdošanas nodaļas vadītājs.

Pakmarkas pašlaik izmanto Xeikon digitālo iekārtu, kas spēj drukāt ar ārkārtīgi augstu izšķirtspēju — 800 vai pat 1200 dpi. Šī iekārta ļauj drukāt slepenus uzrakstus melnā krāsā, kas ir neredzami ar neapbruņotu aci un ir salasāmi tikai ar lupu. Tas ļauj izmantot intensīvi baltu krāsu uz caurspīdīgas līmētas PP-plēves.

Vēl viena svarīga priekšrocība ir mainīgās drukas iespēja: piemēram, mainīgo numuru vai burtu numerāciju var izmantot, drukājot klienta vēlamajā fontā vai pēc daudzu attēlu sagatavošanas, drukājot tos pa vienam uz nākamās etiķetes (secīgi vai izlases veidā), kas ir īpaši svarīgi šajā personalizētā mārketinga laikā.

“Ir ļoti svarīgi, lai mūsu izmantotās digitālās krāsas būtu piemērotas tiešai saskarei ar pārtiku,” saka Ž. Salatka, uzsverot izmantotās tehnoloģijas īpašību. Tā kā tinte nav toksiska (nesatur kancerogēnas vielas), Xeikon Dry Toner tehnoloģija ir pilnīgi nekaitīga, tāpēc ir īpaši piemērota pārtikas etiķetēm. Ņemot vērā tās citas īpašības, piemēram, krāsu un grafikas precizitāti vai tekstu negatīvā, šī tehnoloģija ir īpaši piemērota etiķešu drukāšanai uz augstākās klases produktiem (delikatesēm, gardēžu, veģetāriem un vegānu produktiem).

PakMarkas digitālās drukas iekārta izceļas ne tikai ar augstas kvalitātes produktu rādītājiem, bet arī ar to, ka tā ir videi nekaitīga. Drukas procesā tiek izmantota cilvēkam nekaitīga krāsa, kas neizdala gāzes vai šķidrumus, un, pateicoties tam, ka krāsas tiek apvienotas ļoti īsā laikā, nerodas ne tintes, ne materiāla atkritumi. Kā jau minēts, nav vajadzības ražot klišejas, kas nozīmē, ka nav nepieciešams uzglabāt iespiedformas un pēc tam tās pārstrādāt.

“Mēs izvēlējāmies ne tikai augstas kvalitātes ierīci, kas precīzi atbilst īpašām prasībām, bet arī tādu, kas būtu droša klientiem un mūsu darbiniekiem, kuri ar to strādā,” norāda PakMarkas speciālists.